Vlašim na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Vlašim
Domů - Portál VlašimKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Vlašimi, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Kultura a vzdělání > Ostatní > Chráněná krajinná oblast Blaník - Kulturně historické zvláštnosti

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Chráněná krajinná oblast Blaník - Kulturně historické zvláštnosti

Fotogalerie:
Kulturně historické zvláštnosti
Kulturně historické zvláštnosti
Kulturně historické zvláštnosti
Kulturně historické zvláštnosti
Kulturně historické zvláštnosti
Kulturně historické zvláštnosti

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Chráněná krajinná oblast Blaník - Kulturně historické zvláštnosti

Schránka:
Přidej do schránky.

Základní kulturní vliv na charakter zdejší krajiny mělo středověké osídlování. V roce 1149 byl v Louňovicích pod Blaníkem postaven románský klášter premonstrátek, zničený při husitských bouřích (1420). Torzo kláštera bylo dokumentováno při stavebních zásazích v intravilánu obce. Z kláštera postupovala kolonizace dále povodím řeky Blanice a jejích přítoků. Ke klášteru patřilo několik vsí, které si dodnes zachovávají původní sídelní strukturu. Z Načeradce je ke konci 12. století připomínán kostel, rotunda z první poloviny 13. století se nachází v Libouni, další románské kostely jsou v Kondraci a Pravoníně.
Prvotním zdrojem obživy v nově zakládaných sídlech bylo zemědělství, velký význam i pro vývoj krajiny měla těžba nerostů, zejména těžba zlata. V zlatodolu Roudný, ležícím na jihozápadním okraji oblasti, probíhala povrchová i hlubinná těžba od počátku letopočtu až do poloviny 20.století.

Později založená sídla vznikala na místech uprostřed obdělávané půdy - Světlá, Krasovice. S rozvojem řemesel a správního systému vznikají ve větších sídlech – Louňovice pod Blaníkem, Načeradec, Pravonín, Libouň – zámecké stavby a v menších sídlech statky - Křížov. Významný vliv na krajinu měla lidová zbožnost, především v době barokní, která vnesla do krajiny drobné stavby kapliček a božích muk.

Značným zásahem do krajiny bylo postupné scelování polí, rušení polních cest a mezí ve 2. polovině 20. století. Při scelování byly v krajině naštěstí ponechány solitérní stromy, zachovalé meze a polní cesty jsou lemovány alejemi ovocných stromů.

Zemědělství je stále převažující hospodářskou činností, průmysl je v oblasti zastoupen jen drobnou výrobou. Zemědělství se zaměřuje na produkci obilovin a brambor, postupně vzrůstají plochy technických plodin a máku. Rozšířen je chov skotu a jezdeckých koní.

Významným činitelem je turistický ruch, návštěvnost Velkého Blaníku dosahuje 20 tisíc osob ročně. Pro návštěvníky jsou připraveny 2 naučné stezky a další informační tabule. V obcích jsou postupně budovány restaurační a ubytovací kapacity zajišťované zpravidla soukromými osobami.

Menší sídla v CHKO Blaník mají zemědělský charakter okrouhlice (Světlá) nebo jsou situovány podél obdélné návsi, větší obce mají spíše městský tržní charakter (Načeradec) s dominantními církevními stavbami. Stavební vývoj sídel byl v zásadě stabilizován ke konci 19. století. Základním typem rolnické usedlosti je přízemní dům s hospodářskými staveními, krytý sedlovou střechou. Typický menší statek má dvě stavení v průčelní frontě (obytný dům a špýchar nebo výminek) spojená krytým vjezdem do dvora. Tato stavení bývají štíty orientována k návsi. Na ně pak navazují chlévy s hřebenem střechy ve stejném směru. Příčně je situována stodola, též zastřešená sedlovým krovem. Krytý vjezd býval obloukový nebo s rovným nadpražím, zakrytý sedlovou stříškou. Před obytným stavením se většinou rozkládala předzahrádka na kamenném tarasu.


Adresa a kontaktní informace:
CHRÁNĚNÁ KRAJINNÁ OBLAST BLANÍK - KULTURNĚ HISTORICKÉ ZVLÁŠTNOSTI
257 06  LOUŇOVICE POD BLANÍKEM

telefon:+0 420 317 852 654
fax:+0 420 317 701 916

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N49°38'30,48"; E14°52'17,04"
Další kategorie, kde se záznam nachází:
Zpráva pro Chráněná krajinná oblast Blaník - Kulturně historické zvláštnosti
Vaše jméno:

Váš email:

Váš telefon (+420XXXYYYZZZ):

Zpráva:

Obrázek s 4-místným kódem (pokud je kód nečitelný, můžete ho nekonečně měnit)

4-místný kód z obrázku tmavě modrou barvou:

A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 966

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Vlašim
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena